subiektywna lista TOP-10 roku 2015

subiektywna lista TOP-10 roku 2015

Rok 2016 już za pasem, więc jest to okres podsumowań mijających 12 miesięcy. W przeciągu tego czasu napotkaliśmy na wiele interesujących informacji z szeroko rozumianej branży IT. Poniżej nasze subiektywne zestawienie tych najbardziej przydatnych:

Miejsce 10:

Kanał YouTube w formie kanału RSS.

10Tutaj polecamy inny artykuł z naszego bloga. Mimo, że technologia RSS powoli ustępuje na rzecz portali społecznościowych i mikroblogów (np. Twitter), to dalej ma zatwardziałych zwolenników. I nie wątpliwie do nich należymy 😉

Przy odrobinie kombinatoryki możemy zamienić kanał danego użytkownika na YT na kanał RSS. Następnie możemy go podpiąć pod… Facebook.com (http://webtrends.about.com/od/socialnetworking/ss/how-to-rss-feed-facebook.htm) lub inny popularny czytnik RSS. W momencie umieszczenia przez użytkownika nowego filmu dostajemy o tym informację.

To na pewno ciekawa alternatywa wobec spamu na skrzynkę o nowym filmie (subskrypcja) lub o konieczności nieustannego logowania się na Youtube.com celem sprawdzenia czy jest nowy film na naszym ulubionym kanale.

Adres strony: http://blog.smartprojects.pl/2015/05/zamiana-kanalu-youtube-na-feed-rss/


Miejsce 9:

Podłączenie dowolnej skrzynki e-mail pod Gmail.com

9

Nie każdy o tym wie, że Gmail.com umożliwia taką operację. Limit kont które możemy tak podpiąć to 5 (w momencie pisania tego artykułu). Taka czynność pozwala nam na korzystanie z najlepszego na świecie filtra antyspamowego oraz innych udogodnień które dostajemy z pocztą od Google.com. Oczywiście za cenę mniejszej prywatności i włożenia nosa koncernu z Mountain View w naszą pocztę.

Nie było by w tym nic szczególnego – taka możliwość istnieje przecież w Gmail.com od wielu lat. Jednak specjalnie na życzenie naszych Klientów przygotowaliśmy w mijającym roku obrazkową instrukcję jak wykonać takie podłączenie.

Adres strony: http://www.smartprojects.pl/konfiguracja-poczty-e-mail.html


Miejsce 8:

Export playlisty ze Spotify do YouTube.

8 8-2

Tworząc playlistę na Spotify możemy w łatwy sposób przekonwertować ją na playlistę YouTube. Np. w razie nagłej potrzeby na imprezie 🙂

Adres strony: http://www.playlistbuddy.com/


Miejsce 7:

Dzielenie łącza internetowego za pomocą Bluetooth

7

W sytuacji kiedy nie mamy do dyspozycji WiFi lecz jedynie komputer podłączony do internetu możemy na smartfonie uzyskać połączenie internetowe. Warunkiem jest posiadanie w komputerze urządzenia Bluetooth oraz telefonu komórkowego na systemie Android z funkcją Bluetooth. Polecamy metodę opartą o system Linux, bo w Windows też się da, tylko po co się męczyć? 😉

Adres strony: http://linuxporady.pl/dzielenie-lacza-internetowego-przez-bluetooth/


Miejsce 6:

Użyteczne narzędzie doboru kolorów na stronę WWW.

6

Ta strona to intuicyjny generator, gdzie możemy zestawić obok siebie 5 dominujących kolorów. Na tej podstawie jesteśmy w stanie w szybki sposób określić kolorystykę strony internetowej. Następnie taki zestaw wystarczy wysłać do webmastera lub grafika. Każde zmienienie barwy – automatycznie zmienia adres strony www więc wystarczy go skopiować z paka adresu przeglądarki.

Adres strony: https://coolors.co/


Miejsce 5:

Prezentowanie proponowanego projektu strony internetowej wraz komentarzami na tym projekcie.

5

Ten rewolucyjny w swojej prostocie serwis WWW umożliwia właśnie takie funkcjonalności. Możemy wysłać do klienta dla którego robimy projekt strony link do jej wyglądu. W formie pliku graficznego. Następnie klient może w dowolnym miejscu na projekcie umieścić swoje komentarze. Np. Że dany element wymaga korekty. Wszystko jest możliwe za darmo. Oczywiście w zależności od aktualnego planu cenowego niektóre funkcje mogą być zablokowane. Możemy też mieć ograniczoną liczbę projektów do prezentacji na jednym koncie. Tak czy inaczej, polecamy to narzędzie.

Adres strony: https://symu.co/


Miejsce 4:

Kartonowe okulary 3D od Google.com.

4

Jeśli dysponujecie kilkudziesięcioma dolcami możecie sprawić sobie od Wujka Google genialne w swojej budowie okulary 3D. Jako wyświetlacza używają one po prostu smartfona z dedykowaną aplikacją. Natomiast szkieletem na którym są osadzone soczewki oraz kontroler to kartonowe pudełko. Przyznacie, że dość ciekawie to wygląda 🙂

Adres stronty: https://www.google.com/get/cardboard/


Miejsce 3:

Rewolucyjna nauka języka z Duolingo.

3

Ciężko przejść obojętnym obok tego genialnego narzędzia.. Łączy ono w sobie prostotę obsługi z wręcz wirusowym zaangażowaniem w jego użytkowanie.

Nauka języka ma tu formę gry, gdzie zdobywamy kolejne poziomy i odznaki. Jest to zatem tzw. grywalizacja w praktyce. Efektem ubocznym czasu poświęconego na zabawę z tym programem są słówka i zwroty z danego języka które utrwalają się naszej pamięci.

Do dyspozycji mamy wiele języków do nauki. Dla polskich użytkowników na tę chwilę jest jedynie kurs j. angielskiego (kurs polsko-angielski). Jednak nic nie stoi na przeszkodzie uczyć się innych języków z poziomu użytkownika innego niż polski. Np. angielskiego lub niemieckiego. W ten sposób szlifujemy też ten wzorcowy, bo uczymy się od podstaw. Aplikacja jest tak zbudowana ze w ramach jednego konta możemy mieć wiele różnych kursów.

Duolingo jest w pełni darmowe i dostępne na praktycznie każde urządzenie: aplikacja Android, iPhone, Windows Mobile, przeglądarka WWW. Na uwagę zasługuje także schludny i bardo intuicyjny interface tego oprogramowania.

Adres strony: https://www.duolingo.com/


Miejsce 2:

Niesamowite zdjęcia obrotowe 360 stopni (polskiej!) firmy Orbitvu.

2

Rok 2015 był pełen wrażeń. Już myśleliśmy, że nas nic nie zaskoczy a tymczasem pod koniec roku nawiązaliśmy współpracę z lokalną firmą (http://habski.pl/) specjalizującą się w wykonywaniu zdjęć obrotowych produktów. Jest ona partnerem innowacyjnej i prężnie rozwijającej się polskiej firmy: http://orbitvu.pl.

Możliwości jakie oferuje ta aplikacja zapiera dech w piersiach! Jest ona zupełnie pozbawiona typowego w takich rozwiązaniach Adobe Flasha. Widget jest w pełni opisany na HTML5, co niewątpliwe poprawia bezpieczeństwo i sprawia, że aplikacja jest dostępna w każdej nowoczesnej przeglądarce WWW.

Dodatkowo umożliwia ona wyświetlanie bardzo dużych zbliżeń zdjęć poprzez AJAX. Oznacza to, że zdjęcia są zaczytywane dynamicznie w zależności od wybranego fragmentu – a nie w całości. Na tej samej zasadzie co np. zbliżenia w Google Maps. W ten sposób użytkownik nie musi czekać na ściągnięcie paczki z całym zestawem zdjęć (przeważnie to kilkadziesiąt MB jak nie więcej!).

Ciężko w kilku słowach opisać tutaj możliwości jakie daje ta aplikacja, bo naprawdę ma ich sporo. Jak np. oznaczanie na zdjęciach wybranych elementów i opisywanie ich tekstowo (np. przełącznika w aparacie fotograficznym). Taki punktator z opisem następnie podąża za wybraną pozycją w trakcie obrotu. Czy też dedykowane wtyczki do platform Presta Shop albo Magento. Najlepiej oceńcie to sami i kliknijcie poniżej na produkt, który ma „360 view”.

Adres strony: http://orbitvu.pl/efekty


Miejsce 1:

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Największe na świecie, otwarte i darmowe archiwum WWW!

1

snapshot naszej strony firmowej z okolic czerwca 2013 roku 🙂

Absolutny HIT! Dzięki tej stronie możemy sprawdzić jak z biegiem czasu zmieniała się dana witryna internetowa. Strona oferuje możliwość prześledzenia za pomocą kalendarza zmian layoutu. Można dla przykładu śledzić zmianę trendów webmasterskich na YouTube czy też  przypomnieć sobie jak wyglądały czołowe polskie portale informacyjne kilkanaście lat temu.

Dodatkowo – skatalogowane strony nie ograniczają się jedynie do ich wyglądu. Są to pliki HTML z hiperłączami. Oznacza to, że po stronie Onet.pl z lat 90-tych możesz surfować jak kiedyś na łączu modemowym 🙂 Oczywiście na tyle na ile pozwala zapisana wersja strony na tym serwisie, bo niektóre elementy jak skrypty Javascript są trudne do odtworzenia.

Serwis chwali się ponad 465 mln skatalogowanych stron (i ciągle się powiększa!). Jest to imponująca liczba biorąc pod uwagę, że każda strona posiada wnikliwą historię swoich zmian. Zawartość serwerów szacuje się na kilkadziesiąt petabajtów (czyli ponad tysiąc terabajtów lub jak kto woli – ponad milion gigabajtów).

Adres strony: https://archive.org/web/

 

Recommended
Jeśli kodujemy w szablonach Smarty i w obrębie np. pętli…