Co to jest propagacja wpisu DNS?

Co to jest propagacja wpisu DNS?

Często spotykamy się z wątpliwościami naszych Klientów odnośnie procesu propagacji DNS lub po prostu propagacji domeny. Poniżej wyjaśnienie na czym to polega.

Trochę teorii

Strona internetowa składa się generalnie z 2 odrębnych usług:

  1. Z serwera www
  2. Domeny internetowej.

Ad1. Serwer WWW jest to przestrzeń dyskowa dostępna publicznie, gdzie są składowane pliki strony www, baza danych powiązana ze stroną oraz pliki poczty e-mail (kont e-mail – wiadomości, załączniki itd.).

Ad2. Natomiast domena internetowa jest to adres który wpisujemy w adres przeglądarki internetowej np. „smartprojects.pl„. Domeny zostały wprowadzone w bardzo jasnym celu. Gdyby nie było domen należało by wpisywać w adresie przeglądarki adres IP serwera. Oczywiście było by to niepraktyczne i uciążliwe.

Propagacja wpisów DNS.

Jeżeli zmieniamy serwer WWW musimy zmienić ustawienie domeny. Należy w panelu domeny zmienić odpowiedni wpis (dokładnie 2 adresy serwerów DNS), który informuje system domen do jakiego serwera jest ona przypisana.

Problem polega na tym, że nie jest to proces natychmiastowy. System domen z racji tego, że obsługuje gigantyczną ilość domen o różnych końcówkach (.pl, .com, .eu itp) jest to po prostu duża baza danych. Na dodatek jest ona rozproszona tzn. nie ma 1 ośrodka gdzie są przetrzymywane te informacje, lecz jest ona podzielona na wiele tożsamych sobie baz danych.

Propagacja wpisów DNS jest to właśnie czas potrzebny na to, aby cały system domen w sieci internet – wdrożył nowe ustawienia przy domenie – informację o tym, że zmienił się serwer.

Propagacja jak wspomnieliśmy nie jest procesem natychmiastowym – wymaga czasu. Przeważnie jest to okres od 6h do 48h (w ekstremalnych przypadkach ok. 72h). Po okresie propagacji – informacja o zmianie serwera jest wdrożona w całej sieci Internet.

Korzystanie ze strony w czasie propagacji wpisów DNS

Po zmianie wpisów DNS przy domenie – w zależności od naszego providera internetowego (firmy która dostarcza nam połączenie z Internetem np. Orange, Netia, UPC, PLAY mobile, Plus itp.) domena może już odpowiadać z nowego adresu lub jeszcze ze starego. Należy się zatem uzbroić cierpliwość i najlepiej na starym i na nowym adresie strony umieścić stosowną informację, że np. „Przepraszamy, są prowadzone prace konserwacyjne. Zapraszamy niebawem.„. W innym wypadku klienci sklepu / strony internetowej mogą mieć wątpliwości co do jej prawidłowego działania.

Proces propagacji rzutuje także na funkcjonowanie poczty. Należy w czasie jej trwania korzystać zarówno z nowych ustawień poczty jak i asekuracyjnie sprawdzać stare ustawienia. Najlepiej w tym okresie korzystać z webmaila (odbieranie poczty w przeglądarce www pod określonym adresem dla danego serwera) zarówno na starym serwerze jak i nowym. Adres webmaila powinien dostarczyć nam provider (podmiot świadczący nam usługę hostingu).

Kiedy najlepiej przeprowadzać zmianę serwera?

Aby propagacja przebiegła bez zakłóceń zalecamy wykonywać zmianę serwera w piątek w godzinach popołudniowych. W weekend przeważnie prowadzi się mniej korespondencji. Okres weekendowy także pozwala na spokojne ukończenie tego procesu i bezproblemowe rozpoczęcie pracy na nowym serwerze w poniedziałek.

W razie pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu lub do zamieszczania komentarzy.

Recommended
Są dwie zasadnicze metody prezentacji treści stron internetowych na komputerach…