Ogólne, Pozycjonowanie, Webmastering

Co to jest i co nam daje Certyfikat SSL ?

Ostatnimi czasy coraz głośniej w Internecie na temat tzw. Certyfikatu SSL. Dzisiejszym artykułem postaramy się przybliżyć tą kwestię osobom niezaznajomionym z tym tematem.

Nasza strona firmowa jest również nim zabezpieczona: https://www.smartprojects.pl

Poniżej kilka podstawowych faktów na temat tego rozszerzenia na serwerze:

  1. Certyfikat SSL to możliwość odwiedzenia strony poprzez protokół https://  przed adresem strony czyli np. https://smartprojects.pl. Jeżeli spróbujemy użyć tego protokołu przed stroną, która nie ma go zainstalowanego – pojawi się stosowny błąd i ostrzeżenie:
  2. Prawidłowa instalacja certyfikatu jest sygnalizowana w pasku adresu przeglądarki www. Pojawia się tam symbol zielonej kłódeczki i możliwość przeczytania detali na jego temat. Kto wystawił certyfikat, do kiedy obowiązuje itp.
  3. Technicznie certyfikat powoduje szyfrowanie połączenia pomiędzy przeglądarką www a serwerem docelowym. Oznacza to, że uniemożliwia on podsłuchanie przesyłanych wrażliwych danych. Takich jak hasła, numery kont kredytowych, adresy e-mail itp. Jest też rekomendowany przez dyrektywę RODO. Szczególnie w przypadku sklepów internetowych.
  4. Strony posiadające certyfikat są lepiej postrzegane przez np. Google.com i są lepiej pozycjonowane. Przynajmniej firma Google Inc. jawnie przyznaje na swoim blogu, że patrzy na takie witryny łaskawszym wzrokiem jeśli chodzi o ich pozycję w wynikach wyszukiwania.
  5. Tak jak wpomniano wyżej certyfikaty SSL są rekomendowane szczególnie dla sklepów internetowych, gdzie przesyłanie wrażliwych danych jest nasilone – rejestracje, logowania, płatności itp. Ustawa o ochronie konsumentów także zaleca takie rozwiązanie dla tego typu stron. Jeśli nie wręcz go wymaga.
  6. Certyfikat SSL na stronie to także prestiż i większe zaufanie w oczach klientów, ponieważ mają oni większą pewność, że trafili na stronę na którą oczekiwali dotrzeć. W szczegółach certyfikatu można to dokładnie sprawdzić. Po za tym, aby założyć taki certyfikat należy podać pełne dane firmowe, co dodatkowo potwierdza wiarygodność witryny.
  7. Certyfikat SSL jest to dodatkowa usługa w obrębie hostingu strony. Należy ją odnawiać co roku. Cena certyfikatu zaczyna się od około 100-300 zł netto / rok w zależności od wysokości jego gwarancji i tego jak duże obszary zabezpiecza. Tzn czy np. tylko domenę główną czy też subdomeny (np. nazwa.twojadomena.pl)
  8. Jeśli jesteś właścicielem sklepu internetowego, to niektóre kanały płatności wręcz obligują swoich właścicieli do posiadania strony sklepu zabezpieczonej certyfikatem. Np. w kwestii umożliwienia płatności klientom poprzez karty płatnicze. Spotkaliśmy się z takim przypadkiem przy kilku naszych realizacjach dotyczących takich stron.

Dodaj komentarz